Kış Paralimpik Oyunları

Kış Paralimpik Oyunları

Engellilerde kış sporları, Alp disiplininde, bacak amputasyonu olan kişilerle başlamış olduğu ve kayak batonları yerine koltuk değneklerini kullanarak kaydıkları bilinmektedir. İlk olarak İsviçre, Almanya ve Avusturya’da başlayan bu hareketle, 1950’in sonunda Salzburg kayak okuluna ampute kayakçılar kabul edilmiş ve özel kayak tekniklerini içeren ilk el kitabı yayınlanmıştır.

Engellilerde kayak sporu 1960’ın başında Amerika’da yayılmaya başlamıştır. 1962-63 kış sezonunda ilk resmi kayak antrenörleri ABD Kayak Federasyonu Northwestern bölümünde eğitilmişlerdir. 1950-1960 yılları arasında kış sporları ve disiplinler olarak; buz pateni, kayakla gezi veya yürüyüş, kros kayağı, karda kızakla kayma ve buzda curling popüler olmuştur. Farklı kış sporları farklı engel grupları için önerilmiştir. Örneğin, 1960 yılların başında görme engelliler kayak sporu için çok destek görmüştür.

Kış sporları tekerlekli sandalye kullanıcıları için 1960’ın sonunda  “ski sledges” kayak kızağı yapımı ile başlamıştır. 1980 yılında Japonların kayak sandalyesini geliştirmeleri sayesinde halen bugün de Alp disiplininde “mono-ski” (iki ayağın paralel vaziyette tutuşturulduğu tek ve düz kayak) kullanılmaktadır.

Amputeler için ilk olarak 1948 yılında Almanya ve Avusturya’da ulusal düzeyde kış spor yarışmaları düzenlenmiştir. Sadece bir yıl sonra ilk dünya kış oyunları işitme engelliler için Avusturya’da, görme engelliler için ise 1970 yılında Norveç’te gerçekleştirilmiştir. Tekerlekli sandalye kullanıcıları ise 1980 yılının sonuna kadar yarışmalara katılamamışlardır. 1985 yılında ilk çalışmalar başlatılmış, 1986 ise Norveç’te ilk dünya oturarak kayak ve kızak yarışmaları düzenlenmiştir. ”Mono-ski” ise 1988 kış paralimpik oyunlarına dahil edilmiştir.

Kış Paralimpik Oyunları

1974 yılında ISOD ( International Sports Organisation Disability ) geleneksel toplantısında ilk defa konu gündeme gelmiş ve 1976 yılında yapılması kabul edilmiştir. Adı ise “Engelliler için Kış Olimpiyat Oyunları” olarak belirlenmiştir. 1984 yılında düzenlenen” III. Dünya Engelliler için Kış Oyunları” organizasyonunda “ olimpiyat “ kelimesi çıkarılmıştır. 1988 yılına gelindiğinde ilk defa paralimpik kelimesi kullanılmış ve “1988 Paralimpik Kış Oyunları “adıyla gerçekleştirilmiştir.

Kış paralimpik oyunlarında sporcular; Para Alp Disiplini, Para Nordik Disiplini , (biatlon-cross country), Para Buz Hokeyi ve Tekerlekli Sandalye Curling branşlarında mücadele etmektedir. Alp disiplini altında kabul edilen “snowboard” yarışları ise ilk defa 2014  Rusya’da yapılan Sochi Paralimpik Oyunlarında yer almıştır.                                                                                                                                                                                                           

Sochi 2014 Kış Paralimpik Oyunlarında Türkiye

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, 2012 yılında kayak branşını kurmuştur. Kısa süre sonra ise bu branşta sporcularımız ilk defa kış paralimpik oyunlarında ülkemizi temsil etmişlerdir. 7-14 Mart 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Sochi kentinde gerçekleştirilen “2014 Sochi Kış Paralimpik Oyunları”na Milli sporcumuz Esat Hilmi Bayındırlı direk kota alarak, bir diğer milli sporcumuz Mehmet Çekiç i ise Bipartite olarak adlandırılan kontenjandan katılım hakkı elde etmiştir.

Amerika’da yaşayan ve kayak sporcusu olan Esat Hilmi Bayındırlı geçirdiği trafik kazası sonrasında da doktorunun onayı ile engelli kayak sporu yapmaya devam etmiştir. Alp disiplininde yarışan Bayındırlı bu konuda kendini geliştirmiş, engeline uygun malzemeleri bile kendisi yapmaya başlamıştır. İlk olarak 1982’de Winter Park’ta yarışmıştır. Ekipmanlarını her yıl sabırla daha da iyi duruma getirerek uzun kariyerinde hızla ilerlemiştir. Arkadaşları arasında, tüm problemleri bıçak ve bant ile çözmekle ünlü TV starı Mac Gyver olarak anılır. 

Kayak branşında ülkemizi temsil eden bir diğer Milli sporcu da Mehmet Çekiç’tir. 2009 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda engelli olmuştur. Daha önce başka spor dallarıyla da ilgilenmiş ancak 2010 yılında Fransa’da kayak yapmaya başlamıştır. 2011 yılında Fransa’da çeşitli müsabakalar katılmış olup ülkemiz adına ilk kez 2012 yılında Fransa’da yarışmış ve 9’uncu olmuştur. Esat Bayındırlı gibi Mehmet Çekiçte Alp disiplininde yarışmaktadır. Mehmet Çekiç, 2013 yılında Fransa ve İtalya’da uluslararası müsabakalara katılmıştır.

Sochi Paralimpik Oyunlarında, yarışları Mehmet Çekiç 28’inci Esat Bayındırlı ise 18’inci sırada tamamlamıştır. Sporcularımız son derece başarılı yarışlar çıkartarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir. İlk defe katılan bir ülke olarak sporcularımızın başarısı diğer ülkeler tarafından takdirle karşılanmış ve tebrik edilmiştir. 

Gelecek kış paralimpik oyunları 9-18 Mart 2018 tarihleri arasında Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde gerçekleştirilecektir. Ülkemizi temsil edecek sporcularımıza başarılar diliyoruz.