Demirören’in Tarihi “Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Demirören’in Tarihi “Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesaj aslında bir bakıma Başkanlığını yürüttüğü TFF’nin engelli futboluna verdiği destekleri, öte yandan engelli futbolun bugün geldiği yeri ve daha da önemlisi engelli futbolun geleceği konusunda yeni stratejileri de açıkladı. Böylece tüm dünya için çok önemli ve anlamlı bir günde içeriği güçlü mesajlarla engelli vatandaşlarımız için “ her zaman olduğu gibi onların yanında olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

TFF’nin uzun yıllardır planlı ve programlı ve önceden belirlenmiş stratejilerine de işaret eden Demirören, “Türkiye Futbol Oynuyor adı altında engelli futbolu için yürütülen çalışmalar, 2013 yılında yeniden organize ettiğimiz Engelliler Koordinasyon Kurulu bünyesinde devam ediyor. Futbolun güzelliklerini ön plana çıkarırken, çalışmalarımızı ülkemizde 7’den 70’e herkesin futbol oynama fırsatı bulması hedefiyle sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

UEFA’ya bağlı ülkeler arasında engelli futbolunun desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda tek kurumsal yapının TFF çatısı altında bulunan Engelliler Koordinasyon Kurulunun olduğuna dikkat çeken Demirören; TFF’nin bu öncü rolü UEFA’nın da dikkatini çekmiş ve diğer üye ülkelere de bunu model olarak önerdiğini ifade etmiştir.

Sevgimizi Veriyoruz

TFF Başkanı Yıldırım Demirören; “Futbol Aşkı Engel Tanımaz” sloganı ile uyumlu işbirliği yürüttükleri ve engelli futbolun gelişiminde özellikle stratejik ortaklarımızdiye vurguladığı Bedensel, İşitme, Görme Engelli ve Özel Sporcular federasyonlarına; finans, iletişim, kamp, malzeme, pazarlama konularında destek verdiklerini ifade etti.“En önemlisi de tüm TFF ailesi olarak engelli futbolcularımıza ‘sevgimizi’ veriyoruz” sözünün de altını çizmek istiyorum. Başkan’ın bu sözünde sadece Başkan ve Yönetim Kurulu veya engelli futbolunu geliştirmek üzere oluşturulan Engelliler Koordinasyon Kurulu olarak değil de tüm TFF çalışanlarının bu ‘sevgi’sinden bahsetmesi de TFF’nin hem geçmişte yaptıkları ile hem de gelecekte de tüm çalışanlarımız ile bir bakıma engelli futboluna destek olacağını güçlü bir şekilde vurgulamıştır.

Stratejik Ortaklık Kurduk, Başarılar Geldi

Demirören, mesajının ikinci bölümünde TFF’nin stratejik ortaklığı, yeni projelerin hayata geçmesiyle elde edilen A Milli Takımların elde ettiği başarıları tek tek sıralarken 2018 yılı için de yeni hedefleri daha yukarıya çektiği görülüyor:

“Bu yıl içerisinde 2 önemli şampiyonluk yaşadık. İşitme Engelliler Federasyonu bünyesinde bulunan İşitme Engelliler Futbol Milli Takımımız son iki Dünya ve Avrupa Şampiyonluğu’nun ardından Samsun’da yapılan İşitme Engelliler (Deaflympics) Olimpiyat Şampiyonu olarak başarılarını taçlandırmıştır. İkinci şampiyonluk da tüm halkımızı büyük sevince boğan ‘Tek Ayaklı Kramponların’ zaferiydi. Ampute Milli Futbol Takımımızın Avrupa Şampiyonluğunda ülke olarak aslında her aşaması bir hikâye olan süreci yaşadık. TFF’nin garantörlüğü ile ülkemizde yapılmasına karar verilen ve yine TFF’nin desteği ve ev sahipliğinde Riva’da başlayan organizasyonun 40 bin seyirci önünde Vodafone Park’ta şampiyonluğa ulaşması uzun yıllar Türk halkının hafızasından silinmeyecek bir toplumsal birlikteliği ve duygusal yükü yaşadık. Yıllar önce TFF’ye yeni Başkan olduğum dönemde Ankara Batıkent’te kurulması için de büyük destek verdiğimiz Ampute Futbol Lig müsabakasını yerinde izlemiş ve orada gördüğüm azmin, mücadele gücünün bir gün madalya ile sonuçlanacağına inancımı arttırmıştı. Meksika’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda da ampute millilerimizden şampiyonluk bekliyorum.

Bir diğer önemli gelişme de Sesi Görenler futbolunda oldu. 2013 yılında TFF’nin stratejisi doğrultusunda ve verdiği destekle olarak Avrupa’nın ilk ve tek Görme Engelliler Futbol Ligi’ni kurmamızın ardından ‘Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi’ organizasyonun UEFA’dan yılın pazarlama ve aktivasyon ödülü alması, hemen aynı yıl Avrupa üçüncülüğü ve 2015 yılında Avrupa Şampiyonu olmuştuk. Bu başarı Sesi Görenler Milli Takımımıza Rio Oyunlarına katılma hakkı sağlamıştı. Bu yıl Almanya’nın Berlin şehrinde yapılan Avrupa Görme Engelliler Şampiyonası’nda 5.liği alarak 2018 yılında İspanya’da yapılacak Dünya Şampiyonası’na ilk kez katılma hakkı elde etti. Millilerimizin hedefi ilk kez katılacağı bu şampiyonada ilk 3 dereceye girmek olacaktır.

Geçtiğimiz yıl yaptığım açıklama da, ‘Bu örnekleri daha da çoğaltıp engelli futbolunda en iyi ülke olma iddiamızı kararlılıkla sürdüreceğiz’ demiştim. Bu iddia ve hedefimize her geçen gün biraz daha yaklaştığımızdan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.”

Kimse Yokken Biz Vardık

Başkan Demirören’in TFF olarak verilen desteklerin yanında her bulduğu fırsatta engelli futbolcularımızla bir araya geldiğini de biliyoruz. Özellikle mesajında belirttiği Ankara/ Batıkent’te 9 Mart 2013 Ampute Futbol Ligi maçını izlemek için Antalya’da yapılması planlanan ve açıklanan Yönetim Kurulu toplantısını Ankara’ya da aldığını ve tüm Yönetim Kurulu Üyeleri ile maçı izlediğini hatırlatmak istedim. Daha sonra Avrupa Şampiyonu olan Görme Engelliler Milli Takımı’nı Konya’da oynanan Türkiye-Hollanda maçına özel misafiri olarak davet etti. Bunun gibi örnekleri daha da uzatabilirim ancak altını çizmek istediğim konu Ampute Milli Takımımızın tarihi başarısı üzerine sıcağı sıcağına Riva’da verdiği yemekte yaptığı konuşma da “kimse yokken biz vardık” sözüdür. Çünkü Demirören’in bu sözünü gelecekte de başarı ya da başarısızlık durumunda da “kimse olmasa da yine biz olacağız” demek olarak okuyorum.

Sponsorlarımız da stratejik ortağımız oldu

Başkan Demirören’in mesajının son bölümünde de 2016 yılında yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak; “Ana sponsorlarımızın önümüzdeki aylarda yapacağı sürpriz katkılarla engelli futbolunu daha da ileri noktalara götüreceğimizin müjdesini” vermiştim diyerek 2017 yılında TFF’nin öncülüğünde ve garantörlüğünde Nike ve Turkcell’i de engelli futboluna sponsor yapmış olmanın gururunu yaşadığını ifade ediyor.

“Hedefimiz Engelli Spor Federasyonlarını kendi ayakları üzerinde duracak kurumsallaşmış bir yapıya kavuşturmak” sözünün de Türk sporunun da gelişmesi açısından ‘sponsorların desteğine’ vurgu yapmasını Federasyonlarımızın başarıya ulaşmasında anahtar bir cümle olarak görüyorum.

Tabii engelli futbolunda hem sportif olarak elde edilen başarılarda hem de sponsorların devreye sokulması ve Başkan Yıldırım Demirören’in geleceğe yönelik stratejilerinin hayat bulmasında yakın çalışma arkadaşı; İdari İşler, Organizasyonlar, Sponsorluklar ve Pazarlama, İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu’nunyoğun iş yüküne karşın aynı zamanda Engelliler Koordinasyon Kurulu’ndan da sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi görevlendirmesinin engelli futbolunun gelişmesinde önemli bir dönüm noktası olduğunun da altını çizmek isterim